ЯК ПРОХОДИТЬ ОБРЯД ХРЕЩЕННЯ.

Нещодавно моя подруга попросила мене стати хрещеною мамою її малюка. Я була дуже задоволена і, звичайно ж, погодилася, розуміючи що вона обдумано вибрала саме мою кандидатуру. Але, так як справа для мене це нове, я вирішила дізнатися як же проходить Таїнство Крешенія і що для цього потрібно.

Виявилося, що в православ'ї обряд хрещення змиває з дитини первородний гріх і робить його знову чистим перед обличчям Бога. Охрещена людина сам зможе стати хрещеним батьком, вінчатися в церкві, інші зможуть ставити в церкві свічку за його здоров'я.

За правилами малюка потрібно хрестити на сороковий день після народження, як виняток можливо здійснити обряд і раніше, навіть в пологовому будинку (в основному через хворобу дитини). Але існує думка, що найкращий вік, коли малюк в змозі перенести обряд спокійно, 3-6 місяців. Трохи пізніше, місяців в 7-8, дитина вже починає розрізняти «своїх» і «чужих» і може злякатися незнайомої обстановки і заплакати, що ускладнить процес хрещення і йому самому, і батькам, і священику. Але в цьому питанні що-небудь радити дуже важко. Рішення за батьками.

Що ж потрібно для обряду?

• Натільний хрестик (на стрічці), який можна придбати в церковній лавці або безпосередньо в церкві. Якщо хрестик куплений в магазині, то його потрібно заздалегідь освятити (це робить батюшка безпосередньо пере обрядом). Важливо враховувати, що деякі хрести із зображенням розп'яття за католицьким зразком освячення не підлягають. Католицький хрестик легко впізнати по тому, що на ньому ноги Ісуса прибиті до хреста не двома цвяхами, а одним (як би схрещені).

• Ікона православного святого, ім'я якого отримає малюк (часто таку ікону храм дарує при хрещенні).

• Хрестильна сорочка. В принципі, в цій якості може виступити будь-яка нова білий одяг, але краще придбати спеціальну сорочку в церкви (а для дівчинки ще і чепчик).

• Крижми або чисте білий рушник або пелюшка, щоб звернути в неї дитину після купелі.

Як проходить сам обряд хрещення?

Багатьох батьків турбує те, що за церковними правилами їм не дозволено бути присутнім в церкві під час обряду. Однак зараз майже не дотримуються цього правила. Тому і татам з мамами, і хресним краще заздалегідь знати порядок проведення обряду хрещення.

Радять батькам з малюком, хрещеним і гостям під'їжджати до церкви трохи заздалегідь, щоб почати обряд в умиротвореному стані, налаштуватися на цю важливу подію і, тим більше, не змушувати чекати священика. Після того як буде поданий знак до початку, хресні вносять дитини в храм (дівчинку тримає хрещений батько, а хлопчика - хрещена мати). При цьому малюк повинен бути без одягу, але загорнутим в білу пелюшку (зараз, священики просять одягати на дитину підгузник, так всім спокійніше))

При здійсненні таїнства хресні батьки з немовлям на руках і зі свічками стають у купелі. Вони повторюють за священиком, все то він скаже: читають «Символ віри», відрікаються від диявола і обіцяють виконувати заповіді Божі. Потім священик освячує воду, бере малюка у хресних і тричі занурює його в купіль зі словами: «Крещается раб Божий (ім'я) в ім'я Отця, амінь, і Сина, амінь, і Святого Духа, амінь». (Переживати з приводу того, що дитина простудиться, не потрібно, так як в храмі, як правило, тепло, а температура води в купелі + 36-37 градусів).

Разом з хрещенням відбувається таїнство миропомазання. Охрещений немовляті священик помазує хрестоподібно святим миром лоб, очі, вуха, рот, ніздрі, груди, руки і ноги, кожен раз вимовляючи: «Друк вони сповнились Духом Святим, амінь». Потім малюка віддають на руки хрещеному такого ж статі, який повинен звернути дитини в Крижми, а батюшка надягає після цього хрестик. Хрестинну сорочечку, підготовлену заздалегідь, теж надягає хресний після закінчення обряду. Білий одяг, що надівається на хрещеного, означає отримане ним через святе таїнство очищення від гріхів.

Священик хрестоподібно постригає волоссячко малюка (вистригає по крихітній прядки з кожного боку голови), що символізує собою покірність Богу і одночасно знаменує ту невелику жертву, яку крестян приносить Господу в подяку за початок нової, духовного життя. При цьому священик вимовляє: «постригати раб Божий (або раба Божого) (ім'я) в ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа, амінь».

Після хрещення і миропомазання немовляти обносять 3 рази навколо купелі. Це означає, що новий член Церкви назавжди з нею з'єднався.

І, нарешті, якщо хрестився хлопчик, батюшка вносить його до вівтаря, якщо дівчинка - допомагає їй прикластися до ікони Божої матері. Воцерковлення символізує собою посвячення немовляти Богові за старозавітним образу.

Як же, нарешті, відсвяткувати хрещення?

Після хрестин сім'я і запрошені відправляються в будинок, де живе дитина, щоб відзначити хрестини традиційним рясним застіллям, як кажуть «переломити хліб». На столі обов'язково повинні бути солодкі печені пироги. За старих часів на хрестини готували кашу з молоком, маслом і цукром. У наш час кашу на святах подавати